Maliye harekete geçiyor: Kaynağı açıklanmayan gelirden vergi alınacak

Maliye, geliri ile harcamaları arasında yüzde 20’den fazla fark olan, lüks içerisinde yaşayıp gelirini gizleyenlerden açıklama isteyecek. Kaynağı açıklanamayan gelirden ise vergi alınacak. Düzenlemenin yasalaşması halinde ilgili mükellefler beyan etikleri gelirleriyle, seyahat ve lüks otel harcamalarını nasıl yaptıklarını Maliye’ye açıklamak zorunda kalacak.

İZAH EDEMEYEN VERGİSİNİ ÖDEYECEK

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre, iktidarın üzerinde çalıştığı vergi reformu paketi taslağına göre, gelirini düşük gösterip lüks içinde yaşayanlar Maliye’ye çağrılarak, izahat istenecek. Maliye’nin yapacağı risk analizi sonucu beyana tabi gelirleri ile harcamaları arasında yüzde 20’nin üzerinde uyumsuzluk olan mükelleflerden ‘Özel Gider (Harcama) Bildirimi’ istenecek. Aradaki farkı izah edemeyenler, bu farkın vergisini ödeyecek. Lüks harcamalarını açıklayamayanlar hakkında vergi incelemesinin de başlatılması bekleniyor. Farkın ortaya çıkarılmasında kullanılmak için de ‘mükellef hesap kartı’ oluşturulacak.

LÜKS GAYRİMENKULLER VE ARAÇLAR DA İNCELENECEK

Düzenlemenin, mükelleflerin harcama ve gelirlerinin görülebilmesini sağlayan ’mükellef hesap kartı’ ile yürütülmesi bekleniyor. Bu maddenin 2024 yılı kazançlarına uygulanmak üzere 1 Ocak 2025’te yürürlüğe konulması öngörülüyor. Düzenleme yasalaştığında Maliye’nin radarına giren mükelleflerin lüks gayrimenkul ve taşıt alımı, yüksek kira ve aidat ödemeleri, çocuğuna yaptığı pahalı eğitim harcamaları ortaya konulup geliriyle bu harcamaları nasıl yaptığı sorulacak.

(EKONOMİ SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir