İspanya, İsrail’e Silah Taşıyan Gemiye Limanı Kapattı

Marianne Danica adlı Danimarka uyruklu ticari yük gemisinin İsrail’e silah ve patlayıcı malzeme taşıdığının duyurulmasının ardından azınlık sol koalisyon hükümeti Sumar ittifakı ve Podemos partisinden gelen suç duyurularını dikkate alan hükümet, 21 Mayıs’ta bir İspanyol limanına ikmal için yanaşma talebinde bulanan gemiye izin vermedi.

“GEMİZE İZİN VERİLMEMESİ POLİTİKAMIZLA TUTARLI VE AYNI ÇİZGİDEDİR”

Konuya ilişkin, Brüksel’de gazetecilerin sorularını yanıtlayan Dışişleri Bakanı Jose Manuel Albares, “Bunu ilk defa yapıyoruz, çünkü ilk defa İsrail’e silah taşıyan bir geminin İspanya limanına uğramak istediğini tespit ediyoruz. Politikamız, İsrail’e gönderilecek savaş malzemeleri için yeni ihracat lisansları vermek değildir. Bu yüzden, geminin ikmal için durmasına izin verilmemesi bu politikamızla tutarlı ve aynı çizgidedir” dedi.

SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİ PROTESTO ETMİŞTİ

Filistin’in İşgaline Karşı Dayanışma Ağı (RESCOP), İspanya’nın güneyindeki Cartagena limanı açıklarına gelen “Borkum” adlı gemide 12 ton roket, 1,5 ton patlayıcı ve 740 kilogram diğer askeri malzemelerin olduğunu iddia etti.

Bu haberler üzerine bazı sivil toplum örgütleri limanda gösteriler düzenlendi.

Gemi, limana yanaşmadan açıkta bekletilirken, koalisyon hükümetinin küçük ortağı Sumar ittifakı ve muhalefetteki Podemos partisi geminin yükünün araştırılması için savcılığa başvurdu.

Hükümet kaynaklarından İspanyol basınına yapılan açıklamalarda ise geminin son varış noktasının İsrail değil Çekya olduğu belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir