Bayram öncesi emeklilere büyük indirim. Türkiye’nin her yerinde geçerli olacak

Milyonlarca emeklinin dört gözle beklediği yeni düzenlemeler, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan tarafından açıklanmıştı. Bu düzenlemeler kapsamında, emekli vatandaşlara sağlıktan seyahate, haberleşmeden ulaşıma kadar birçok yerde yeni destekler sunulacak.

Işıkhan, 17 Mayıs’ta yapılan “Sosyal Güvenlik Haftası Buluşması” programında gerçekleştirdiği konuşmada, emekli vatandaşların tüm illerde yer alan kamuya ait misafirhane, öğretmenevi, sosyal tesis ve konukevlerinden kamu görevlileri gibi yüzde 15 indirimli faydalanacaklarını açıklamıştı.

Emekli vatandaşlar için özel indirimler de bir adım hamle daha geldi. Tüm Türkiye’de geçerli olacak.

Şehirlerarası otobüs taşımacılığı yapan gerçek ve tüzel kişiler tarafından emekli olduğunu belgeleyen emeklilere tarife üzerinden yüzde 20 indirim yapılmasına yönelik hüküm yönetmeliğe girdi.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan ve karayolu taşıma yönetmeliğinde değişikliklere giden yönetmeliğe eklenen geçici bir maddeye göre,

2024 yılının sonuna kadar uygulanmak üzere, emekli olduğunu bilgi ve belgeyle kanıtlayanlara düzenlenecek yolcu biletlerinde Ulaştırma Bakanlığı’na bildirilen tarife üzerinden yüzde 20 indirim yapılacak.

Bu hükme uymayan karayolu taşımacılığı B1 ve D1 yetki belgesi sahiplerine, her bir ihlal için 5 uyarma verilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir